29.3. ZAVŘENO ♦♦♦ 30.3. 8:30 - 12:00 ♦♦♦ 1.4. ZAVŘENO
Menu
Domů Jak správně vybrat sedlo?

Jak správně vybrat sedlo?

Správný výběr sedla je velmi důležitý jak pro koně, tak pro jezdce. Nevhodné sedlo může napáchat mnoho škod na zdraví koně či na sedu jezdce a špatný výběr sedla vzhledem k použití může způsobit nespokojenost zákazníků. Na co je potřeba dát pozor při výběru správného sedla?

 V první řadě si musíme položit pár základních otázek.

  1. Na jaký typ ježdění budeme sedlo používat?
  2. Jaký hřbet má kůň a jakou postavu má jezdec?
  3. Jaké jsou naše ambice?
  4. Jak často budeme jezdit?
  5. Kolik jsme ochotní do sedla investovat?

                Zodpovězení těchto otázek nám přiblíží typ sedla, po kterém se budeme poohlížet. Všestranná sedla se hodí pro běžné rekreační ježdění a rekreační sport. Skokové či drezurní speciály se pak hodí spíše do sportu. Skokové close contacty jsou vhodné pro zkušené jezdce s vybalancovaným sedem a patřičnými zkušenostmi. Pokud v sedle budete trávit hodně času na dlouhých vyjížďkách a výletech, pak stojí za úvahu koupě turistického sedla, které je pro dlouhé tůry pohodlnější. Sedla pro endurance jsou lehká , většinou vyrobená ze syntetických materiálů (odolnější vůči agresivnímu koňskému potu)  a poskytují potřebný komfort pro jezdce i koně na vytrvalostní závody.

                Dále se budeme zabývat šířkou a typem komory. Pro koně s vysokým kohoutkem se hodí sedla s otevřenou komorou, která poskytují více místa pro kohoutek. Tato komora je též často k vidění u skokových sedel. Dále se vyrábí sedla s polootevřenou komorou a uzavřenou komorou. Poslední jmenované se nehodí na skákání a je vhodná zvláště pro koně s nižším kohoutkem. Polootevřená komora je univerzální a většina sedel se dodává právě s touto komorou.

 

                Šířka komory se odvíjí od šířky kohoutku. Výrobci používají různá značení. Nejčastěji se setkáváme se značením úzká-střední-široká (1-2-3). Někteří výrobci šířku označují vzdáleností rozsochy v místě, kde sedlo dosedá na bok kohoutku. K dostání jsou různé měrky šířky komory, které Vám pomohou šířku určit. Pokud si nevíte rady, jakou komoru pro Vašeho koně zvolit, obvykle platí, že střední kůň s normálním kohoutkem potřebuje komoru 2. Koně užší v plecích a s vyšším kohoutem potřebují komoru 1 a naopak bezkohoutkoví či širší koně (hafling, hucul, chladnokrevník) potřebují komoru 3 nebo 4 (extra široká). Toto nemusí platit vždy, sedlo je potřeba vždy vyzkoušet a posoudit někým, kdo tomu rozumí. Obecně by se mezi kohoutek a komoru měla vejít dlaň. Pokud sedlo volně leží na hřbetu koně na správném místě, nemělo by se lehce přetáčet či naklápět - tento test se provádí střídavým zatažením sedla doleva a doprava, a pak zatlačením na zadní a přední část posedlí. Pokud se při tlaku na přední část posedlí zadní část sedla příliš zvedá, sedlo nesedí, stejně tak pokud se zvedá přední část při tlaku na zadní část posedlí.

                Neméně důležité je také, aby sedlo padlo i jezdci. Bere se v úvahu velikost posedlí a délka a tvar bočnic. Jezdec by měl v sedle cítit oporu, ale zároveň určitou volnost pohybu - před sebou i za sebou by jezdec měl mít místo zhruba na pěst. Posedlí se u různých sedel standardně dodávají ve velikostech od 16“ do 18“. V nabídkách různých výrobců lze najít i sedla menší či větší. Velikost 16“ a 16,5“ se hodí pro děti, juniory a štíhlé, drobné ženy. Tato sedla mívají i zkrácené bočnice vzhledem k proporcím, tudíž vyhovují menším jezdcům, kterým poskytují dostatek kontaktu s koněm. Velikost posedlí 17“ je obvykle vhodná pro ženy. Velikost 17,5“ bývá nejčastější, jedná se o univerzální velikost pro ženy i muže. U některých sedel velikosti 17“ a 17,5“ může jezdcům menší postavy dělat problém délka bočnic a umístění  kolenních opěrek. Výhodou jsou sedla s opěrkami individuálně nastavitelnými např. na suchý zip. Pro vysoké či silnější jezdce je tu velikost posedlí 18“.

                Dalším bodem jsou Vaše jezdecké ambice. Pokud máte vyšší ambice, vyplatí se pořídit kvalitnější sedlo.

                To, jak často budeme sedlo používat, je důležité pro výběr materiálu a ovlivňuje i cenovou kategorii sedla. Levná kožená sedla se nehodí pro intenzivní ježdění. Nebudeme si nic namlouvat, za tu cenu se na něčem ušetřit muselo a nejčastěji to bývá materiál. Ze zkušeností můžeme říci, že u našich sedel Passo nedochází ani tak k poškození funkčnosti sedla (kostra je kvalitní, kůže je silná), jako spíše ke kosmetickým vadám (vydřená stopa po třmenových řemenech, barevné změny kůže apod.). Zkrátka při intenzivním používání dochází k rychlejšímu opotřebení materiálu.  Zákazník, který si takové sedlo kupuje, by tento fakt měl vzít na vědomí a nečekat od levného sedla zázraky. Takové sedlo se hodí pro vyjížďky a lehkou práci. Pokud chcete levnější sedlo vhodné i na intenzivnější ježdění, je lepší investovat do plastového sedla, které se pohybuje okolo 5000 - 6000 Kč, poskytuje jezdci i koni lepší komfort a také co do kvality materiálu více vydrží. Většina plastových sedel od různých výrobců navíc nabízí modely s výměnnou komorou, sedlo tak můžete snadno přizpůsobit Vašemu koni.