Omlouváme se za prodloužení omezeného provozu naší prodejny v Žebráku. E-shop funguje ve standardním provozu.
Výdej objednávek je v době: Po-Pá 7:00 - 16:00 a So 8:30 - 12:00  Více zde.
Menu
Domů Jak správně vybrat udidlo?

Jak správně vybrat udidlo?

Výběr udidla není tak snadný, jak by se mohlo znát. Existuje mnoho různých stylů a materiálů a co kůň, to jiné požadavky. Výběru udidla by se měla věnovat velká pozornost, protože nesprávné udidlo může koni znechutit práci pod sedlem a jezdci přinést spoustu starostí. Naproti tomu správné udidlo kůň snadno přijme, nepere se s ním a je díky němu snadno ovladatelný.

Udidlo by mělo být tak dlouhé, aby při volných otěžích koukalo z huby na každé straně asi půl centimetru udidla.

Lícnice by měla být dotažena "na dvě vrásky". Což znamená, že udidlo by mělo ležet v hubě celkem volně, ne však příliš. Po zapnutí lícnic by se koni měly lehce zvrásnit koutky a vytvořit se dva záhyby (vrásky).

Druhy udidel

Stihlová udidla

stihlo

Stihlová udidla jsou asi nejběžnějším typem udidel. Přesto není stihlo jako stihlo. Pro citlivější koně volte spíše širší a odlehčená udidla, pokud hledáte udidlo ostřejší, zvolte užší typ. Nicméně všeho s mírou - pokud má váš kůň menší hubu, rozhodně to s šířkou udidla nepřehánějte. Mohlo by tak snadno dojít k tomu, že se udidlo na šířku koni do huby nevejde a bude ho tlačit do patra - zvláště pak při pevnějším dopnutí nánosníku.

Stihlové udidlo je také velmi často první udidlo, které se dává mladým koním. Často se v takových případech sahá po pogumovaných udidlech či udidlech s příchutí, které jsou pro koně pohodlnější a podporují slinění.

POZOR! Při užití příliš malého udidla může dojít ke skřípnutí koutku huby koně mezi udítko a kroužek. Tomu lze předcházet za užití speciálních gumových kroužků k udidlu, které seženete v různých barevných variantách za pár desítek korun.

 

Udidla typu sněhulák

snehulak

Udidlo typu sněhulák můžete použít jako běžné stihlo nebo silnou páku - záleží na způsobu připnutí otěží či podvázání udidla. Nachází tedy využití i v případech, kdy chcete pro jednoho koně užívat různé stupně síly páky při různém typu tréninku.

Pokud jsou kroužky udidla pohyblivé, dokáže jezdec zároveň působit i na týl koně. Což při správném užití může napomoci "zaklapnout" hlavu koně.

 

Udidlo typu oliva

oliva

Na rozdíl od stihlových udidel, u oliv se neprotáčí kroužky udidla, takže působení udidla je o trochu silnější. Navíc se nemůže stát, že by se tlama koně skřípla mezi udidlo a udidlový kroužek, jako u stihlových udidel.

Vzhledem k tomu, že se kroužky udidla neprotáčejí, je pro koně obtížnější si ulevit od tlaku udidla na jedno msíto tím, že si ho v hubě trochu posunou. Někteří koně se proto začnou do udidla zakusovat. Kompenzací jsou udidla s pohyblivými rolnami, které mísrný pohyb udidla v hubě částěčně umožňují.

 

Olivy s menšími kroužky pro připnutí otěží se také často užívají jako druhé udidlo pro drezurní ježdění.

 

Udidla typu déčko

decko

Na rozdíl od stihlových udidel (a podobně jako u oliv), u déček se neprotáčí kroužky udidla, takže působení udidla je o trochu silnější. Déčka navíc mírně působí i ze strany na tlamu koně, takže zesilují působení jezdce.

Vzhledem k tomu, že se kroužky udidla neprotáčejí, je pro koně obtížnější si ulevit od tlaku udidla na jedno msíto tím, že si ho v hubě trochu posunou. Někteří koně se proto začnou do udidla zakusovat. Kompenzací jsou udidla s pohyblivými rolnami, které mísrný pohyb udidla v hubě částěčně umožňují.

 

Drezurní páková udidla

paka

Drezurní ježdění vyžaduje dokonalé souznění jezdce a koně, a tedy i velmi přesné a jasné pobídky. Drezurní páka zajistí, že i nejmenší pohyb ruky kůň ucítí a může na něj zareagovat. Nejsou tedy samozřejmě vhodné pro začátečníky a jezdce s neklidnou rukou.

 

Roubíková udidla

roubik

Roubíková udidla zabraňují prokluzování udidla v hubě koně. Navíc roubík rozkládá tlak udidla ze strany na celou plochu huby, čím napomáhá lepšímu vedení koně v obratech.

 

Pelhamy a kočárová udidla

pelhamkocarova udidlo

 

Pelhem je udidlo v dnešní době honě užívané ve skokovém ježdění. Užívá se buď s dvěma páry otěží nebo s pelhamovou spojkou, díky které stačí jedny otěže. Podbradní řemínek působí tlak na bradu koně.

Kočárová udidla se používají při vozatajství. Nabízí celou škálu různých působení na hubu, takže je lze přesně přizpůsobit potřebám každého koně.

 

Udidla typu thiedelman

thiedelman

Thiedelman jsou udidla s jemným pákovým efektem užívána především v parkurovém sportu či při výcviku. Užívají se pro koně, kteří jdou mezi překážkami příliš dopředu a jsou vhodná i pro méně zkušené jezdce. Je možno jezdit s podpínacím řemínkem i bez něj.

 

Udidla typu hackamore

hackamore

Když kůň nesnese udidlo v hubě, můžete zkusit uždění hackamore. Nepůsobí v hubě koně, jako běžná udidla, ale vyvíjí tlak na nosní kosti koně. Díky pákovému efektu a podepnutí hackamore podbradním řemínkem je tento typ uždění velmi účinný a nemusíte se tak bát, že by váš kůň byl s hackamore neovladatelný.

 

Speciální udidla

Nikdy není nic ztraceno a i pro koně, který je na běžných udidlech špatně ovladatelný, lze najít ideální udidlo. Pokud si nejste jisti, jaké udidlo je pro vás to pravé, neváhejte nás kontaktovat.

 

 

Příslušenství k udidlům

krouzkypodpinaci reminekpridavny jazycek

Podpínací řemínky, kroužky na udidlo a další doplňky k udidlů.

 

Tyto stránky používají cookies. Setrváním na stránkách s tímto souhlasíte. Více informací