Menu
Domů Napájení na pastvě

Napájení na pastvě

Jednou z nejzákladnějších věcí v chovu zvířat je neomezený přístup k čisté pitné vodě. A jaké napájení zvolit na pastvu? Musíme si rozmyslet, jaké zvíře budeme napájet, jaká je dostupnost vody a zda má sloužit i celoročně.
Pro celoroční venkovní napájení skotu jsou velice oblíbené míčové napáječky pro svoji spolehlivost, nenáročnost na údržbu a robustní konstrukci. Napáječku je nutné napojit na tlakovou vodu. Aby napáječka v zimě nezamrzla, musí být určitý počet zvířat na jednu napáječku (1 míč – min. 10 zvířat; 2 míče - min. 15 zvířat).

Pro napájení během pastvy jsou pro svoji lehkou konstrukci a odolnost hojně využívaná napajedla Suevia, do kterých lze nainstalovat různé druhy plovákových ventilů a ty pak snadno napojit na vodu pomocí hadice. Pro menší stáda doporučujeme napajedlo OK PLAST, které vyniká jednoduchostí a snadným čištěním. 
Na pastvině, kam není možno přivést tlakovou vodu, je možné použít pastevní pumpu, kde si zvíře čerpá vodu samo např. ze studny. Pumpování není náročné a zvířata se ho rychle naučí.

U napájení koní na pastvinách používáme stejné napáječky a napajedla jako pro skot. Pokud ve výběhu máme např. 1-5 koní a chceme napájet celoročně, je ideálním řešením nezámrzná napáječka DISPO, která nezamrzá ani při velkém mrazu. Pro svou funkčnost nepotřebuje stálý odběr vody, zvířata nemusí být na pastvě trvale přítomna. Velkou předností je, že funguje bez přívodu elektrického proudu.

Specifickým zvířetem pro napájení je ovce či koza, pro které vždy volíme hladinové napáječky a miskové venkovní napáječky odolné proti zamrznutí. Konstrukčně vycházejí z míčových napáječek, ale jsou uzpůsobené pro napájení menších zvířat.
 
Tyto stránky používají cookies. Setrváním na stránkách s tímto souhlasíte. Více informací