Menu
Domů Ochrana zvířat před dotěrným hmyzem

Ochrana koní a skotu před hmyzem

Je celá řada možností, jak ochránit koně, skot i ostatní hospodářská zvířata před otravnými mouchami, muchničkami, ovády nebo komáry. Máme pro vás pár tipů jak si nejlépe s obtížným hmyzem poradit. Doporučujeme jednotlivé způsoby kombinovat.

Mechanická ochrana
Patří sem deky na koně. Pro krátkodobé nošení jsou vhodné síťované deky, pro několikadenní použití doporučujeme pak deky z odolných materiálů, které chrání i před škodlivými účinky slunečního záření. Pro citlivé koně jsou vhodné ekzematické deky s ochranou krku i celého břicha.
Další součástí ochrany koně jsou čabraky neboli náušníky, které perfektně ochrání uši. V kombinaci s třásněmi odeženou nepříjemný hmyz zejména z okolí očí.
Pro dokonalou ochranu hlavy koně je vhodné použít masku proti hmyzu. Je z velice jemné síťoviny a chrání uši stejně jako čabraka a navíc i celou citlivou oblast očí.

Chemická ochrana
V nabídce je výběr repelentů či lihových nebo olejových tonik s odpuzujícím účinkem. Mohou být i na přírodní bázi nebo ve formě gelů a mastí. Účinnost těchto prostředků je časově omezená a při aplikaci je nutné dbát zvýšené opatrnosti zejména v okolí očí a nosu.

Přirozená cesta
Některé rostliny obsahují aromatické látky – silice, které odpuzují hmyz. Při dlouhodobém zkrmování přípravků s přídavkem těchto rostlin, např. s česnekem, zvířata přirozeně vylučují tyto látky póry pokožky a tím si vytvoří neviditelnou bariéru před bodavým hmyzem. Tato ochrana trvá po celou dobu podávání krmných doplňků, nejčastěji lizů či minerálních doplňků.

Ochrana ve stáji a výběhu
Ve stájích se používají k likvidaci hmyzu elektrické lapače hmyzu, ve kterých je hmyz usmrcen elektrickým výbojem.
Další účinnou ochranou v chovech hospodářských zvířat je aplikace insekticidních požerových návnad formou nátěru nebo posypu uvnitř stájí.
K velmi oblíbeným prostředkům stále patří stájové mucholapky a lepící manžety. Ve výběhu lze použít proti bodavému hmyzu např. lepové pasti.

Pro snížení množství obtížného hmyzu se osvědčuje pravidelné, co nejčastější mytí zvířat. Stačí pouze čistou vodou osprchovat a smýt nečistoty a hlavně pot. Je důležité dodržovat zvýšenou čistotu jak ve stáji, tak i ve výběhu.
 
Tyto stránky používají cookies. Setrváním na stránkách s tímto souhlasíte. Více informací