Menu
Domů Podzim a zima ve výživě koní

Podzim a zima ve výživě koní

S končícím létem začíná pro chovatele koní nová výzva ve skladbě krmné dávky. Pomalu končí pastevní sezóna, zelené čerstvé krmivo je nutné zcela nahradit senem nebo siláží. S přicházejícím chladnějším počasím se navíc hodí podpořit imunitu koní, nesmíme zapomínat ani na kvalitu kopyt a změny struktury srsti. Pojďme se v nadcházejících článcích tedy podívat na to, jak chladnější období koním z výživového hlediska zpříjemnit.

 Objemné krmivo a jeho kvalita
 
S koncem pastevní sezóny se výživná kvalita trav a dalších rostlin ve výbězích rapidně zhoršuje. Rostliny jsou již přestárlé, ukládají do svých stonků více vlákniny, čímž v pletivech stoupá i podíl její nestravitelné části – ligninu. Rostliny se navíc připravují na zimu. Část jich ztrácí vodu a usychá, další ukládají vitamíny a jiné důležité látky do svých podzemních částí – pastva je tedy již chudá a výživově nekvalitní. Právě v tomto období je třeba i koně, kteří nežijí celoročně venku, častěji přikrmovat senem. Pokud koně navíc tráví ve výběhu většinu dne, je potřeba doplnit seno i sem. Kvalita objemných krmiv přitom hraje ve výživě koní nezastupitelnou roli. Seno nebo siláž by měly tvořit podstatnou část krmné dávky koně, u některých méně energeticky vytížených koní dokonce představují jediný zdroj energie. Koně jsou navíc na kvalitu sena i siláže poměrně citliví, chovatel by měl tedy odhadnout kvalitu těchto objemných krmiv, a to už při sklizni nebo při jejich nákupu. Ačkoliv na trhu jsou dostupné přípravky a krmné doplňky, které mohou v krmivu zneutralizovat některé škodlivé látky (jako například produkty plísní, tzv. mykotoxiny), primárním zájmem chovatele je zkrmovat krmiva kvalitní, neobsahující plísně ani prach.
 
Kvalitní seno přitom poznáme snadno. Při hodnocení sena se zaměřujeme na tyto parametry – barva, vůně, struktura a případné znečištění.
 
Barva sena by se měla co nejvíce blížit původní rostlinné hmotě, nejkvalitnější seno je tmavě až světle zelené. Žlutozelené seno bývá střední kvality. Vybledlé žluté až bílé seno je často nekvalitní a můžeme usoudit, že nebylo sklizeno či skladováno technologicky správně.
 
Vůně kvalitního sena je aromatická a příjemná. Středně kvalitní seno může být mírně prašné, nekvalitní seno je pak cítit plísní či nepříjemnou vlhkostí a může obsahovat velký podíl prachových částic. Plesnivé, mokré nebo dokonce hnijící seno nesmíme krmit a nemělo by sloužit ani jako podestýlka.
 
Struktura sena by měla být spíše jemná. Kvalitní seno je složeno převážně z lučních druhů trav sklizených na počátku květu, stonky by neměly být tvrdé, dřevnaté. Pokud seno obsahuje byliny, musíme se vyvarovat jedovatých druhů a také druhů s ostrými stonky nebo trny. Pozor si musíme dát i na obsah léčivých bylin, například třezalky. Třezalka způsobuje při vyšším příjmu fotosenzibilitu, kdy po ozáření sluncem vznikají na kůži puchýřky a popáleniny. Pokud sklízíme seno vlastní, měli bychom vědět, jaké druhové složení rostlin na louce máme. Při odběru sena od dodavatele se hodí zkontrolovat kvalitu balíku přímo v místě odběru nebo se zeptat na druhové složení luk. Znalý zemědělec by se měl o kvalitu svých luk zajímat a starat se o druhové složení rostlin. Potíž může být v tomto případě například se senem pocházejícím z horských oblastí nebo z luk, které jsou část roku podmáčené. Balíky potom obsahují velký podíl málo kvalitních bylinných druhů. Toto seno lze krmit za předpokladu, že neobsahuje jedovaté a škodlivé druhy, vzhledem k nižší výživové kvalitě je ale nutné upravit celou krmnou dávku.
 
Znečištění sena je známkou špatné technologie sklizně. Nejčastěji je seno znečištěno zeminou při nesprávném nastavení žacích a sklízecích strojů. Pokud najdeme v seně příměs hlíny nebo kamení, neměli bychom balík zkrmovat vůbec, zejména kvůli možným následkům v podobě kolik.
 
Krmné doplňky nejen na podzim a zimu
 
S přicházejícím podzimem koně získávají zimní srst. Nárůst objemu a změnu struktury chlupů a žíní můžeme podpořit vhodnými krmnými doplňky, obsahující vitamin H (biotin) a zinek, pořídit můžeme například NutriHorse Biotin H nebo Premin Hoofcare . Nejen na podzim je vhodné doplňovat i selen a vitamin E. Selen je v českých půdách deficitním prvkem, vitamín E je silný antioxidant a je vhodné ho krmit i v případě, kdy máme v krmné dávce obsažené větší množství tuků. Selen a vitamin E lze doplnit například přidáváním Vitamixu SE. Pro podporu imunity a předcházení nachlazení a výtokům z nozder můžeme do podzimní a zimní dávky zařadit i vitamin C. Koně, na rozdíl od nás, umějí vitamin C ve svém organismu vyrábět i sami, přesto jej neuškodí přidat do krmení při příchodu deštivého a chladného počasí, například pomocí vitaminových tablet od Dromy.
 
Výtečným zpestřením krmné dávky mohou být i různé sezónní plodiny. Do krmení můžeme mimo jiné přidat mrkev, krmnou řepu nebo vodnici. V menším množství můžeme podávat i ovoce, například jablka. Ovoce ani zeleninu bychom ale neměli krájet na malé kousky kvůli nebezpečí zacpání jícnu. Je lepší je předkládat v celku nebo je naopak nastrouhat. Nastrouhaná mrkev nebo krmná řepa je výborným nosičem právě pro různé minerální a krmné doplňky, protože utlumí jejich chuť a krmivo navíc zvlhčí.
 
V neposlední řadě platí, že pokud v podzimním a zimním období potřebujete do krmné dávky přidat energii navíc, místo navyšování množství jádra sáhněte raději po lněném nebo konopném semínku. Tyto suroviny dodají do krmné dávky tuky, ale také vitaminy a minerály a krmivo také provoní a zchutní. Nezapomeňte jen, že pokud budete len krmit jako celé semeno, musíte ho před podáváním spařit horkou vodou nebo namlít – bude lépe stravitelné. Spařením ho navíc zbavíte antinutričních látek a takto upravený len také vytvoří příjemnou slizovitou strukturu, která působí blahodárně na sliznici žaludku a střev.
 
Příchod chladného období může být pro sestavení adekvátní krmné dávky a vybalancování práce s koněm poměrně velkou výzvou. Při jakékoliv změně krmné dávky nezapomínejte přecházet na nové krmení pozvolna (v rozmezí 7 – 14 dní) a dejte koni i jeho zažívání čas, aby si na nová krmiva nebo doplňky zvykl. Pokud si nevíte rady se složením krmné dávky nebo s dávkováním jednotlivých krmiv a doplňků, nebojte se obrátit na výživové specialisty, kteří vám rádi pomohou. Do podzimní a zimní sezóny pak můžete směle vykročit pravou nohou :)
Ing. Denisa Tichá, specialista na výživu koní
www.nakrmsikone.cz