Menu
Domů Pořizujeme slepice

Pořizujeme slepice

Chystáte se pořídit si svůj vlastní chov slepic či jiné drůbeže? Zde je pár tipů a rad co vše je potřeba.

Jedna z nejdůležitějších základních věcí pro drůbež je obydlí, kde se budou slepice zdržovat přes noc či při nepřízni počasí. Ať už zvolíte jako obydlí chlívek nebo si vyrobíte či koupíte kurník, pamatujte, že by měl být dobře větraný a dobře přístupný pro snadné čištění. Dále by měl být osazen snáškovými hnízdy (1 hnízdo pro 2 - 3 slepice), trusným truhlíkem a bidýlky, kde budou slepice odpočívat. Pod bidla umístěte trusný truhlík vyložený silnějším papírem či kartonem, který se snadno vyjme a vyhodí. Kurník je nutný na noc zavírat, aby slepice nenavštívila nezvaná návštěva jako liška či kuna. Osvědčeným a spolehlivým pomocníkem je automatické zavírání dvířek kurníku, kde stačí nastavit časovač či světelný senzor, podle kterého mechanismus otevírá a zavírá dvířka. Používejte vhodnou podestýlku, jako je například slaměná podestýlka Absorfyt. Kurník nezapomínejte pravidelně dezinfikovat a chránit tak proti parazitům – doporučujeme účinný a prověřený Čmelíkostop. V zimních měsících můžete zajistit vyhřívání kurníku pomocí infralampyinfražárovkou InterHeat.

Stálý přístup k čisté pitné vodě je základní podmínkou pro úspěšný chov všech zvířat. Vhodným výběrem napáječky se ušetří spousta práce i starostí jak s čištěním, tak s nemocemi zvířat. Vybírat lze z nejrůznějších druhů ať plně automatických napojených na rozvod vody např. REDO, přes ruční překlopné až po závěsné, které se zavěsí vždy do takové výšky, aby drůbež dosáhla na vodu, ale zároveň se zabránilo znečištění vody trusem či „lezením drůbeže do vody“. Pro snadnou údržbu a čištění jsou mezi chovateli velice oblíbené plastové napájecí kbelíky. Bezproblémové napájení i v tuhé zimě zajistí topné desky či kabely.
Pro krmení pšenicí či granulovanou nebo sypkou krmnou směsí se mohou použít jednoduchá krmítka podlahová. Velikou nevýhodou těchto krmítek je vyhrabávání krmení samotnou drůbeží a snadný přístup škůdců a ostatních ptáků. Problém s hlodavci a uždibujícími ptáčky řeší nášlapná krmítka, kde je krmné místo otevřeno až po šlápnutí drůbeže na desku před tímto krmným místem. Jako jednoduchá a dobře fungující jsou krmítka závěsná či zásobníková na nohách, která eliminují vyhrabávání krmení drůbeží a šetří tak krmivo. Kvalita snášky je vždy závislá na kvalitě krmení.

Pár dalších tipů a rad:
  • Pamatujte, že kvalita snášky je vždy závislá na kvalitě krmení. Doporučujeme kvalitní krmné směsi ENERGY’S a minerálně vitamínové doplňky Mikrop a NutriMix.
  • Do snáškových míst umísťujeme sádrové či dřevěné podkladky, tak aby nosnice měla pocit, že již snáší na místo, kde se již nějaké vejce nachází a vytvořila si tak snůšku, kde bude později sedět.
  • Perou se a vyklovávají se slepice mezi sebou? Účinná a šetrná obrana proti této neřesti jsou brýle proti kanibalismu. Brýle snadno upevníte pomocí jehly přes otvory na zobáku.
  • Chcete dát drůbeži volnost nebo se vám nechce budovat pevný stálý výběh? Pořiďte si ohradníkovou síť, která již obsahuje sloupky pro snadnou instalaci zašlápnutím do země.  Síť je vodivá a pokud jí napojíte na elektrický ohradník, budete tak drůbež chránit proti predátorům zvenčí. Ohradník lze použít i na pevné výběhy, kde stačí stávající pletivo osadit izolátory a do nich napínáme vodiče, kde při kontaktu škodné s vodičem dojde k bolestivému elektrickému výboji, který predátora 100% zastaví.