Menu
Domů Vyhřívané a nezámrzné napáječky

Napájení hospodářských zvířat v zimě

Napájení je neodmyslitelnou a životně nutnou péčí o chovaná zvířata. Dávno už nenaléváme vodu do žlabů a věder, protože voda je znečišťována zbytky krmiva, exkrementy i částicemi podestýlky, na pastvině zase blátem a jinými nežádoucími látkami. Pro napájení hospodářských zvířat je k dispozici celá řada různých modelů napáječek. Úkolem napáječek je zajistit zvířatům dostatek vody přirozeným a příjemným způsobem. Někoho možná udiví, že už neříkáme napájecí voda, ale voda pitná, a tím jsou dány její parametry. Měla by mít teplotu 7-12°C a odpovídající kvalitu.

 
V té souvislosti nezapomínejme, že welfare klade požadavky i na napájení a nezodpovědný chovatel by se mohl dostat do nepříjemných situací. Bez výjimky platí, že stav napáječek a jejich čistota se musí denně kontrolovat bez ohledu na roční období.
 
Kromě toho ve větších chovech musí rozvody vody umožňovat aplikaci tekutých doplňků krmiv nebo léků, a také pravidelně provedení proplachu celého systému čistícími a desinfekčními prostředky.
 
V nadcházejícím zimním období je reálná možnost zamrzání vody v napáječkách i v rozvodech vody - hlavně u venkovních napájecích systémů a vzdušných stájích. Všem komplikacím zabrání vhodné řešení napájecích systémů.
 
Rozdělme si je pro zjednodušení podle umístění a druhu zvířat:
 

1. Na pastvinu nebo do výběhu

Pro kterou napáječku se rozhodnout? Záleží na počtu a druhu zvířat na pastvině a možnosti/nemožnosti přívodu elektřiny. Pokud se jedná o několik koní nebo pár kusů skotu, je ideálním řešením nezámrzná misková napáječka DISPO. K provozu napáječky není potřeba přívod elektřiny, funguje až do -20°C. Stačí pouze přívod tlakové vody.
 
Není vhodná pro ovce a kozy, protože nedokážou zmáčknout jazyk ventilu a tím spustit ventil pro přívod vody. Velkou předností je, že zůstává funkční během zimy i při minimálním nebo žádném odběru vody (např. když není pastvina využívána).
 
Pro větší skupiny zvířat (skot nebo koně) jsou určeny nezámrzné míčové napáječky. Jejich „nezámrznost“ je podmíněna stálým odběrem vody, pro který je potřeba na jeden míč přítomnost minimálně 10-15 zvířat na pastvině. K provozu není potřeba přívod elektřiny a funguje až do -20°C. 
 
Obdobou jsou vyhřívané miskové napáječky, vhodné nejen pro skot a koně, ale i pro ovce a kozy.
 
Pro ovce a kozy dále doporučujeme elektricky vyhřívané hladinové napáječky. Stačí pouze přívod tlakové vody, který musíme buď dobře tepelně izolovat, nebo jej opatřit topným kabelem. K tomu je už zapotřebí elektřina.

 

2. Do stáje

Ve starším provedení stájí bývaly rozvody ve zdi. Při silné a dlouho trvající vlně mrazů zdi promrzají, a pak nezbývá, než je rozmrazit různými letlampami, při čemž může dojít k popraskání rozvodů. Pokud řešíte zásobování vodou ve stáji, určitě sáhněte po stájových vyhřívaných napáječkách.
 
Jsou vhodné pro vnitřní použití až do -20 °C. Důležitá je i ochrana přívodního potrubí proti zmrznutí - nejlépe instalací topných kabelů a vhodnou izolací. Na výběr máte z několika variant vyhřívaných napáječek s integrovaným termostatem, který zapne vyhřívání při poklesu teploty na +5°C a zase jej vypne při zvýšení teploty na 13°C.
 
Pro bezproblémový provoz a snadnou údržbu je oblíbená kolíková napáječka HP20, vhodná pro koně a skot. Hladinová napáječka SH30 je vhodná také pro ovce a kozy, vyžaduje však pravidelné čištění.
 

3. V kurníku a králíkárně

Na zamrzání vody nesmíme zapomenout ani v chovu drůbeže i králíků. Pro drůbež máme na výběr mezi výhřevnou deskou pod napáječku nebo výhřevným kabelem. Výhřevná deska je vhodná pro kloboukové napáječky, pod které se jednoduše položí a zapojí do zásuvky. Výhřevný kabel je napájen adaptérem s bezpečným napětím a je vhodný pro bajonetové a miskové napáječky. Kabel se vsune do napáječky a připojí do sítě. I zde platí, že rozvody vody i zásobní nádrže se rovněž musí ochránit před zamrznutím.
 A ještě praktické doporučení na závěr: v okolí napáječek se vždy zvyšuje vlhkost. Ve stáji to bývá u miskových napáječek, na pastvině bývají napájecí místa často rozbahněna, což je špatné pro kopyta či paznehty. Proto je vhodné řešit kolem napáječek i vsakování vody dobře propustným materiálem.
 

Rádi vám poradíme

 
- na telefonních číslech +420 311 533 336+420 311 532 044,
 
- emailu obchod@heapco.cz i našem Facebooku
 
Tyto stránky používají cookies. Setrváním na stránkách s tímto souhlasíte. Více informací