Menu
Domů Tuky v krmné dávce koně

Tuky v krmné dávce koně

V tomto článku se dozvíte, jakou roli hrají ve výživě koní tuky a jaké krmné doplňky zařadit do krmné dávky, tak aby se vašemu koni tento nejbohatší zdroj energie dostával v dostatečném množství.

Tuky v krmné dávce
Za zdroj energie v krmné dávce koní se tradičně považuje oves, ječmen nebo jiné obiloviny (v USA například často používaná kukuřice). Všechny tyto plodiny poskytují koním energii díky vysokému obsahu škrobu, což je složitý sacharid, který rostlina vytváří jako svou energetickou zásobní látku. Ačkoliv v lidské výživě je konzumování škrobu (např. v bramborech, rýži nebo výrobcích z mouky) běžné, koně nemají dostatečně výkonný trávicí aparát na to, aby byli schopni zpracovat vysoké množství škrobu v potravě. Pokud chceme dodat energii do krmné dávky, často ale sáhneme právě po škrobnatých krmivech. Otázkou tedy zůstává – jde to i jinak?

Obecně platí, že každá ze tří základních živin – sacharidy, bílkoviny a tuky – v sobě uchovávají určité množství energie. Nejrychlejším zdrojem energie pro metabolismus jsou sacharidy – 1 gram v sobě ukrývá 16,7 kJ energie. Poměrně rychlým zdrojem energie, ale s úplně odlišnou metabolickou dráhou, jsou také bílkoviny. Organismus využívá energie z bílkovin jen v případě, že má nedostatek dalších zdrojů. Je to záložní mechanismus a ve výživě koní se tomuto stavu snažíme předejít. 1 gram bílkovin v sobě nicméně stejně jako sacharidy obsahuje také 16,7 kJ energie. Nejbohatším zdrojem energie jsou ale tuky. Jeden gram poskytne 37,7 kJ energie, což je dvojnásobné množství oproti sacharidům. Tuk je navíc v trávicím traktu koně tráven efektivně a rychle, po navyknutí je veškerý jeho příjem natráven a vstřebán již v tenkém střevě a tuk proto nijak nenarušuje prostředí tlustého střeva a jeho mikroorganismy. Metabolický proces trávení tuků je nicméně delší, tuk neposkytuje „rychlou“ energii. Ve výživě koňských sportovců má přesto svoje místo. Využívá se v krmných dávkách pro zvýšení celkové energie a zlepšení vytrvalostních vlastností koní.

Přidávání tuku do krmné dávky má mnoho výhod – stejné množství přidaného tuku má dvojnásobnou energetickou hodnotu škrobů. Na rozdíl od škrobů tuk ale nepřechází do tlustého střeva a nezpůsobuje problémy s trávením, okyselování střevního prostředí ani kolísání hladiny inzulínu. Tuk v podobě oleje můžete krmit od několika málo mililitrů až po celkovou dávku 1000 ml na denní krmnou dávku. Pokud koně na zvýšený příjem olejů v krmení postupně navyknete, nemusíte se bát odmítání krmiva ani žádných problémů s trávením.

Jaké tuky jsou vhodné pro výživu koní?
Kvalita tuku se odvíjí zejména od typu a struktury v něm obsažených mastných kyselin. Pro jednoduchost si tyto kyseliny popišme jako nasycené mastné kyseliny a nenasycené mastné kyseliny.

Nasycené mastné kyseliny mají ve svém řetězci pouze jednoduché chemické vazby a díky tomu se vyznačují vysokou stabilitou. Lépe odolávají vyšším teplotám, kyslíku a vlhkosti. Nasycené mastné kyseliny jsou ve větším množství obsažené zejména v živočišných produktech (sádlo, lůj) nebo v kokosovém tuku. Díky jejich obsahu je vzhled takového tuku spíše pevný a mazlavý. Tuky s vysokým obsahem nasycených mastných kyselin jsou pro výživu koní obecně nevhodné, protože kůň není zvyklý tyto tuky trávit. Proto je do krmné dávky nepřidáváme.

Nenasycené mastné kyseliny jsou doménou rostlinných tuků, které mají díky vyššímu zastoupení těchto kyselin tekutou formu. Takovým tukům říkáme oleje. Nenasycené mastné kyseliny obsahují ve svých řetězcích minimálně jednu dvojnou nebo trojnou vazbu, která je reaktivnější a tuky s vyšším obsahem nenasycených mastných kyselin proto snadněji žluknou (kazí se). Toto žluknutí probíhá nejčastěji při reakci s kyslíkem a tomuto procesu říkáme oxidace. Proti oxidaci tuků lze účinně bojovat tzv. antioxidanty – to jsou činidla, která pomáhají chránit molekuly látek před agresivní reakcí kyslíku a je vhodné je přidávat nejen v případě, kdy krmná dávka obsahuje větší obsah tuku, ale i pro podporu celkového zdraví našeho koně a zlepšení metabolismu. Mezi antioxidanty se řadí např. vitamin A, E, C, B3, dále některé formy zinku, selenu a mědi.

Hlavním aspektem, který je v olejích sledován, je zastoupení a typ nenasycených mastných kyselin a jejich poměr.

Omega-9 mastné kyseliny jsou takzvané mononenasycené kyseliny, protože ve svém řetězci obsahují pouze jednu dvojnou vazbu. Nejsou esenciální, organismus je umí tvořit. Oleje s vyšším zastoupením těchto mastných kyselin se proto hodí spíše jen pro zvýšení energie krmné dávky.

Omega-6 mastné kyseliny jsou polynenasycené esenciální mastné kyseliny – obsahují ve svém řetězci více složitých vazeb a tělo je neumí samo vyrobit (případně je vyrábí ve velmi malé míře). Z tohoto důvodu je nutné je v nějaké míře zahrnou do krmné dávky. Jejich vysoký příjem v potravě ale může způsobovat náchylnost k zánětům, zpomalené imunitní reakce a zhoršené hojení. Je proto potřeba vybírat oleje, které omega-6 obsahují, zvolíme ale raději olej, ve kterém je nižší obsah těchto kyselin.

Omega-3 mastné kyseliny také patří mezi esenciální polynenasycené mastné kyseliny, tělo je ale na rozdíl od omega-6 mastných kyselin neumí vyrobit vůbec a musí být tedy přijímány v potravě. Jsou prospěšné pro rozvoj a funkci nervové tkáně a mozku, působí protizánětlivě, podporují funkci imunitního systému. V rámci výživy koní se proto snažíme o co nejvyšší zastoupení právě omega-3 mastných kyselin. Přirozeně se vyskytují v čerstvé pastvě, bohužel při sušení sena se jejich obsah razantně snižuje. V zimní krmné dávce tedy můžeme tento nedostatek doplnit právě oleji.

(Při výběru oleje pro krmení se sleduje jak obsah jednotlivých mastných kyselin, tak poměr mezi omega-6 a omega-3 mastnými kyselinami. Přirozený poměr těchto kyselin v krmivech a olejích je nejčastěji kolem 3:1 nebo až 5:1 ve prospěch omega-6. Ve výživě koní nicméně směřujeme k co nejvyššímu zastoupení omega-3.)

Ve výživě koní se nejčastěji uplatňují oleje z řepky, slunečnice, lnu, sóji, sójových klíčků, a rýže. Může se přidávat i olej lososový. Ačkoliv všechny oleje mají stejný obsah energie (zmíněných 37,7 kJ na gram), liší se právě zastoupením a typem nenasycených mastných kyselin. Pokud oleje krmíme pro přidání energie, krmíme ho v krmné dávce od 100 ml denně a výše. Pro tyto účely se nejvíce hodí olej krmný – řepkový. Ve své sušině obsahuje nejvíce omega-9 mastných kyselin. Naopak pokud chceme dodat již zmíněné omega-3 mastné kyseliny, nejlepším zdrojem je olej lněný. Slunečnicový, sójový a kukuřičný olej bohužel obsahují vysoké množství omega-6 mastných kyselin a současně vysoký poměr omega-6 ku omega-3 mastným kyselinám – nejsou proto vhodné pro krmení ve zvýšeném obsahu.

Pokud chcete přidat tuky do krmné dávky, můžete tedy sáhnout po lněném semínku, a to jak extrudovaném (https://www.heapco.cz/energys-omega-extrudovane-lnene-seminko-pro-kone-20kg/) (obsahuje podstatně méně oleje) tak celém (pozor, nutno před krmením upravit pomletím nebo spařením, jinak prochází trávicím traktem bez užitku). Pro svůj vysoký obsah tuku můžete do krmné dávky zařadit i konopné výlisky. V případě, že chcete krmit olej čistý, sáhněte po lněném oleji od Stiefel (https://www.heapco.cz/stiefel-lneny-olej-pro-kone-1ltr/) nebo Glordu (https://www.heapco.cz/glord-lneny-olej-pro-kone/) nebo po míchaném omega-3 oleji s dodaným vit. E od TopVet (https://www.heapco.cz/topvet-omega-3-olej/). Pro zvýšení energie v krmivu můžete použít kvalitní český krmný olej z řepky. Při krmení tuků nezapomínejte dodávat do krmiva antioxidanty, například vitamín C (https://www.heapco.cz/vitamin-c-compositum-50-pro-kone-prasata-a-drubez-500g/) nebo vitamíny skupiny B – např. v pivovarských kvasnicích (https://www.heapco.cz/mikrop-pivovarske-kvasnice-pro-hribata-telata-drubez-a-psy-2kg/). Výhodné může být krmit komplexní vitaminový, minerální a aminokyselinový přípravek celoročně s krmnou dávkou, např. Dromy MinVin (https://www.heapco.cz/doplnek-dromy-minvin-s-aminokyselinovym-komplexem-pro-kone-3kg/). To ostatně doporučuji všem svým klientům – komplexní minerální přípravek by měl být základním doplňkem každé krmné dávky, ať už letní nebo zimní, bohaté na sacharidy nebo na tuky :)

Závěrem článku bych ráda připomněla, že v žádném případě nezrazuji od krmení obilovin koním. Ráda bych ale vyzdvihla, že zkrmování velkého množství škrobu není pro trávicí trakt koní přirozené a může způsobovat problémy s trávením, kopyty a temperamentem. Ačkoliv zkrmování většího množství oleje není u nás ještě příliš rozšířené, nemusíte se ho bát. Při pomalém navykání (přídavek cca 50ml každé 4 dny) si střevo poměrně rychle navyká na nový zdroj energie a tuky bezezbytku stráví. Při rychlém zařazení vysoké dávky tuků se také nemusíte bát žádných zdravotních komplikací, kůň vám ale nejspíš novou dávku nebude chtít žrát, případně velká část oleje projde trávicím traktem bez užitku.

V příštím článku pro HeapCo se podíváme na různé možnosti obohacení zimní krmné dávky.

Pokud máte zájem o složení krmné dávky Vašemu koni přímo na míru nebo se zajímáte o další informace o výživě, sledujte mě na mých webových stránkách www.nakrmsikone.cz nebo na instagramu či facebookové stránce Nakrmsikone.cz.
-Ing. Denisa Tichá