Omlouváme se za prodloužení omezeného provozu naší prodejny v Žebráku. E-shop funguje ve standardním provozu.
Výdej objednávek je v době: Po-Pá 7:00 - 16:00 a So 8:30 - 12:00  Více zde.
Menu
Domů Zásady krmení březích klisen a hříbat.

Zásady krmení březích klisen a hříbat.

S průběhem březosti se mění i nároky klisny na krmení. Jak tedy správně krmit březí kobyly a mladé koně?

Během prvních čtyřech měsíců se krmení březí klisny neliší od krmných dávek ostatních koní. V tomto období si kobyly vystačí s kvalitní pastvou. Pokud je pastva nedostačující, krmíme kvalitní objemné krmivo a přidáváme minerálně vitamínové doplňky.  Důležité je klisnu udržet v dobré kondici.
Od pátého měsíce březosti se zvyšují nároky na příjem kvalitních bílkovin a energie. Pokud je klisna krmena kompletní krmnou směsí (ať už granulemi nebo müsli), je vhodné jí po prvních měsících březosti postupně převést na krmivo pro březí klisny. V ideálním případě od stejné značky, není to však nutné. Pokud budete takovou krmnou směs dávat klisně v doporučené denní dávce (ta se mění podle fáze březosti), bude pokryta i denní potřeba vitamínů a minerálů. Naprostá většina krmných směsí pro březí klisny je vhodná i v období laktace a můžete být v klidu, když od matky ze žlabu ochutná i hříbě.
V posledním trimestru se požadavky na příjem živin zvyšují díky rychlému růstu plodu. Vysokobřezí klisna musí mít neustálý přísun kvalitního objemného krmiva a do krmné dávky zařazujeme bílkovinné krmivo v podobě vojtěškových granulí nebo přidáváme kompletní krmnou směs ENERGY’S či müsli NovaEqui. Veškeré deficity ve výživě se v tomto období většinou projeví na klisně, která čerpá ze svých zásob, a ne na samotném hříběti. Hříbě může být tímto ovlivněno až následně, v období laktace, kdy klisna má méně mléka či méně kvalitní mléko.
Během laktace se nároky zvyšují až na dvojnásobek a zejména požadavky na minerály. U některých minerálů to může být až o 300 %. Opět platí, že záleží na kvalitě pastvy či objemného krmiva, ale velká část klisen se v tomto období neobejde bez přídavku koncentrovaných krmiv.
U hříbat, již od narození, nejvíce ovlivňuje výživu matka s množstvím a kvalitou mléka, ale hříbě velmi brzy začne ochutnávat pastvu, seno a ostatní krmivo ve žlabu. Zlom nastává po odstavu hříběte od matky.
U mladých koní je největším rizikem nadměrný příjem potravy tedy energie, kdy dochází k překotnému růstu, který tak může ovlivnit vznik poruch zejména pohybového aparátu. A jaké krmivo je pro mladé koně vhodné? Základem zůstává kvalitní objemné krmivo, zejména pastva. Do krmné dávky zařazujeme vyvážené krmné směsi určené pro rostoucí koně a pokud chovatel sáhne po obilninách (ječmen, oves) je nutné přidávat minerálku vhodnou pro mladé koně. Dalším vhodným krmivem jsou řepné řízky, které nezpůsobují vysokou glykemickou reakci, a obecně je potřeba být ostražitý pro nadměrný příjem škrobů.
Než hříbě odstavíme, musí být plně navyklé na krmiva, kterými je budete krmit po odstavu. Dejte hříběti dostatek času se s krmivem seznámit, předejte tak problémy se špatným přijímáním krmiva, které ovlivňují růst a dává tak špatné vyhlídky na správný vývoj zvířete.
Tyto stránky používají cookies. Setrváním na stránkách s tímto souhlasíte. Více informací