Menu
Domů Zásady krmení koní v zimě

Správné krmení koní v zimě

Jak správně krmit koně v zimě

Kůň je napříč hospodářskými zvířaty ve výživě specifický a s příchodem zimy je potřeba upravit krmení tak, aby během zimy nestrádal a přečkal jí v nejlepší formě.
Základem krmné dávky je vždy kvalitní objemné krmivo (seno, pastva, senáž…) bez ohledu na zátěž, věk či využití.

U koní, kteří jsou částečně na pastvě a v boxu, je potřeba s úbytkem trávy zvýšit v krmné dávce objem sena a navýšit frekvenci krmení za den (např. ze 2x na 3 - 4x). 
U koní s celoročním pobytem ve výběhu přikrmujeme již od října v krmištích seno. Tito koně jsou závislí především na objemných krmivech a trávení vláknité objemné potravy pomáhá k produkci tepla a ohřívání. Proto potřebují mít k dispozici dostatek sena po celou zimu.
Od října zařazujeme do krmné dávky lněné semínko, obiloviny, granule, vojtěšku a cukrovarské řízky (zkrmovat vždy předem namočené), minerály a vitamíny. Na podzim a jaře je také vhodné zařadit do jídelníčku Mash (dietická směs - zalévá se teplou vodou). Zlepšuje trávení a je důležité při výměně srsti, po nemoci, rekonvalescenci či po těžké práci.
Během zimy a tuhého mrazu musíme zajistit přístup k pitné vodě. Na pastvě bez možnosti přívodu elektrické energie to snadno vyřešíme pomocí nezámrzných napáječek. V boxech instalujeme vyhřívané napáječky a topné kabely.
Obecně platí, že plemena rustikální, extenzivní, severská a chladnokrevná jako např. pony, hucul, hafling, fjord, apod.) snášejí zimu lépe než plnokrevníci a teplokrevníci.