Menu
Domů Ochrana proti divočákům

Potřebujete spolehlivě chránit svoje pozemky či zahrady před nájezdy divočáků?

Velice účinným řešením ochrany pozemku proti divokým prasatům je elektrický ohradník.
Při doteku s elektrickým vodičem dostává zvíře velice bolestivou ránu (až 10 000 V) a tato bolest ho odrazuje od dalšího kontaktu s vodičem.

Pokud chcete chránit pozemek, kde není žádný plot, je dobré si rozmyslet, zda bude ohradník na „trvalo“ či pouze jako krátkodobé, mobilní řešení.

Pro stavbu trvalého ohradníku doporučujeme použít dřevěné kůly či kůly z recyklovaného plastu. Kůly se zatloukají ve vzdálenosti 5 až 10 m v závislosti na členění terénu. Jako vodič je vhodný pevný pozinkovaný drát, nejlépe vysokopevnostní s 10-ti letou zárukou na pozink nebo silné vodivé polypropylenové provazy. Ohradník se staví s vodiči ve 3 - 5 řadách.

Mobilní ohradník je skvělou volbou, pokud potřebujete rychle a jednoduše chránit např. zahradu před jarním či podzimním nájezdem divočáků. Nejsnadnějším způsobem stavby ohradníku je použití vodivé sítě.  Délka sítě je 50 m, součástí sítě je 12 kolíků s nášlapkou pro snadnou instalaci. Pro zvýraznění je možné dovybavit vodivou síť modrou signální páskou; kolíky mají na tuto pásku úchyty.
Pokud se sítě natahují v členitějším terénu nebo pokud je potřeba síť jenom zpevnit v kritických místech (rohy, vchody), používají se pevné kůly a klasické izolátory. Celý ohradník se tak výrazně zpevní.

Jestliže máte stávající plot a ten již divoká prasata nedokáže zastavit, můžete využít stávající plot jako výbornou kostru pro elektrický ohradník. Nejčastěji se jedná o ploty z pletiva s kovovými sloupky či dřevěnými kůly (lesnické uzlové pletivo). Na tyto ploty se používají předsazené, dlouhé izolátory. Do kovových sloupků jsou izolátory s metrickým závitem, které se přichycují pomocí objímky na sloupek plotu. Do dřevěných kůlů se používají dlouhé izolátory s vrutem. Instalací těchto dlouhých izolátorů se předchází nežádoucímu doteku vodiče s plotem.

Vodiče pro tyto ploty jsou odzkoušené v terénu. Nejpoužívanějším vodičem je polypropylenové lanko o průměru 4 mm s pozinkovaným drátem s velice dobrou vodivostí a neskutečnou odolností. V tomto případě se natahují vodiče ve 2 až 4 řadách.

Samotný zdroj je srdce ohradníku a v případě divokých prasat rozhodně doporučujeme silnější přístroje s výkonem minimálně 3 J (max. vybíjecí energie). Dle konkrétních podmínek volíme síťový (230 V) či bateriový (12 V) zdroj. Dle technické specifikace přístroje vybíráme vhodnou baterii, zemnění atd. Velký důraz se klade na propojovací prvky a propojovací vysokonapěťový kabel s izolací, který zaručí perfektní výkon a dlouhou životnost ohrady.

Vše o stavbě elektrických ohradníků, včetně kontaktu na specialistu najdete na tomto odkazu. Rádi Vám připravíme nabídku na míru.